Yeni Çıkan Yabancı Diziler 2020

Yerli yapım dizilerin hemen hepsinin yaz sezonuna girmesi ve artık konu olarak birbirlerine benzerlikleri nedeni ile dizi izleyicilerinin büyük çoğunluğu dijital platformlardaki dizilere kaydı. Peki, son dönemde yayınlanmaya başlayan yeni yabancı diziler hangileri ve bu dizilerin içerikleri nelerden oluşmaktadır. Gelin hep birlikte yeni çıkan yabancı diziler ve konuları hakkında bir inceleme yapalım.

Snowpiercer

Snowpiercer - Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Snowpiercer – Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Kanal/Platform: Netflix
IMDB Puanı: 6.7
Türler: Suç, Drama, Bilim Kurgu, Gerilim
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 20
Yayın Yılı: 2020-

Kısaca kar küreyici anlamına gelen Snowpiercer dizisinde artık dünya dönmeyi bırakmış ve iklim yaşanmaz hale gelmiştir. Zekice yapılmış bir mühendislik harikası olan 1001 vagon uzunluğundaki tren dünya üzerinde yaşamın devam ettiği son yer olarak durmuş dünyanın etrafını hiç bir durakta durmadan sürekli arşınlamakta ve Bay Wilfred’ın treni insanlığın devamlılığını sağlamaktadır.

Elbette ki trenin vagonları insanoğlunun tüm ihtiyaçlarını kıt kaynaklar ile sağlamakta ve tren içinde üretimi sağlanmaktadır. Kaynaklar kıt olunca savaşın kaçınılmaz olacağı hiç şüphesizdir. Tren içerinde ki en ufak bir canlı bile yaşanmaz dünyanın tekrar yaşanabilir hale geldiği an için çok değerlidir.

Snowpiercer içerisinde yaşayan herkes bu hassas denge içerisinde belli sınıflandırmalara tabidir. Birinci mevki yolcularından, kuyrukçulara kadar herkes bu hassas denge içerisinde yaşamanın bir yolunu bulmak zorundadırlar. Ancak tren içerisinde beklenmedik bir cinayetin işlenmesi ile bu hassas dengelerin her an değişmesi işten bile değil iken trenin baş konaklama müdürü Melanie eski bir polis memuru olan Kuyrukçu lideri Laytonı olayı çözmesi için ön mevkilere alması ile sorunları çözeceğini düşünmesi üzerine gelişen olaylar tren içerisinde sürekli olarak değişen dengeleri göstermektedir.

Kurgu bakımından son derece sürükleyici bir senaryoya sahip olan Snowpiercerhem dünyamıza artık daha iyi davranmamızı hatırlatan hem de zengin ve fakir arasında ki uçurum farklarını yansıtması açısından seyir zevki yüksek bir dizi olmuş.

Ragnarok

Ragnarok - Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Ragnarok – Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Kanal/Platform: Netflix
IMDB Puanı: 7.5
Türler: Gizem, Drama
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 6
Yayın Yılı: 2020

Kim bir Norveç tanrısının güçlerine sahip olmayı istemez ki? Hele ki yeni bir liseye başlamış bir ergenseniz ve sürekli dışlanıyorsanız aradığınız bir Norveç tanrısının gücü olabilir. Ragnarok konu olarak Norveç semalarını olağan üstü güzelliklerine sahip olan bir kasabasında yaşanan buzul erimelerinin sebebi olan karanlık sırları açığa çıkarmak için Magne adına ki çocuğun öyküsünü anlatmaktadır.

Magne, ailesinin daha önce yaşadığı kasabaya tekrar taşınmaları gerekmesi ile daha adımını atar atmaz kendisinde bir farklılık yaşamaya başlar inanılmaz güçlü ve akıl almaz bu özelikler sebebi ile yeni bir süper kahramanın doğuşu olarak kendindeki değişimi hazmetmeye çalışmaktadır.

Ancak bir süper kahraman iseniz bir de mutlaka kötü karakterlerin var olacağını unutmamalısınız. Eğer sizin güçleriniz bir Norveç Tanrısının güçleri ise karşınızda ki kötüler de en az sizin kadar güçlü devlerdir.

Dizinin teması bence esasen doğal ekolojik dengeyi hırslarımız sebebi ile nasıl yok ettiğimizi anlatmakla birlikte Ragnarok olayı fantastik bir boyuta taşıyarak büyük şirketlerin çıkarları için dünyanın tüm güzelliklerini yok etmeye hazır olduğunu anlatması bakımından son derece güzel bir dizi olmuş. Şirketler gelip geçicidir üzerinde yaşadığımız dünya bakidir felsefesi ile diziyi seyredecek olanlar konu bakımından Ragnarok’un ne kadar derin anlamlar taşıdığını anlayacaklardır.

Hem çevreciyim hem de fantastik film ve dizileri seviyorum diyenler için Ragnarok son derece başarılı biz dizi olmuş.

Messiah

Messiah - Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Messiah – Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Kanal/Platform: Netflix
IMDB Puanı: 7.6
Türler: Dram, Gizem, Gerilim
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Yılı: 2020

Yeni çıkan yabancı diziler arasında en dikkat çekici olanlardan bir tanesi hiç şüphesiz Messiah’dır. Konunun hem hassas olması hem de dini boyut taşıması sebebi ile olay akışından bir an olsun gözlerinizi ayıramayacağınız bir dizi olmuş.

Messiah konu olarak yozlaşmış bir dinler kurgusu içerisinde yeni bir ruhani hareket başlatan bir adamın hayatının bir CIA ajanı tarafından araştırılmasını konu alan yapımda özellikle içerdiği siyasi mesajlar sebebi ile son derece dikkat çekici bir yapım halini almıştır.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri farklı bir perspektif ile ele alan Messiah ülkelerin ve siyasi çıkarlarının işlenişi açısından da son derece dişe dokunur bir konu olmaktadır. Savaşlardan bıkmış bir toplumun mucizelere nasıl aç ve muhtaç olduğunun göstergesi olarak gerçekleri sorgulamamız açısından da son derece başarılı bir yapım.

Küçük mucizeler, askeri ve siyasi müdahaleler ve insanoğlunun yeniden bir inanç arayışının içinde olması gibi pek çok faktörü içinde barındırıyor. Yapım insanlığımızı ve dini inançlarımızı yaşayışımızı sorgulamakta ve farklı inançlara ve inanışlara sahip olan insanların sorgulamadan kendi inanışlarının en iyi olduğunu kabullenmeleri yüzünden dünyanın geri kalanına sırt çevirmeleri anlatması bakımından son derece çarpıcı bir dizidir.

Reality Z

Reality Z - Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Reality Z – Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Kanal/Platform: Netflix
IMDB Puanı: 5.4
Türler: Komedi, Korku
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Yılı: 2020

Bir reality şov ve zombiler bir diziden başka ne istenebilir ki? Yeni çıkan yabancı diziler arasın da tabi ki olmazsa olmazlar arasında ki zombili yapımlar popülerliğini korumaya devam ediyor. Reality Z tam da tüm bu isteklerinize cevap verecek nitelikte bir yapım olmuş. Gerilim unsurlarının eksik olmadığı bu dizi de film stüdyosun da mahsur kalmış ve etrafları zombiler tarafından sarılmış olan bir grup reality programı katılımcıları hem hayatta kalmanın yolunu bulmak zorundalar.

Kurgu içerisinde kurgu ile yön alan dizide ki karakterlerimizin yaşama tutunma mücadelelerini anlatan dizi zombi severler için son derece güzel efektler içermekle birlikte arkanızı kollamanızı istediğiniz insanları iyi seçmelisiniz tarzında gerçek yaşama dokundurmalar da yapmaktadır.

Zombi dizilerinin klasik unsurlarını bulacağınız Reality Z dizisi ile bu tür film ve dizileri sevenler son derece iyi vakit geçireceklerdir.

Osmosis

Osmosis - Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Osmosis – Yeni Çıkan Yabancı Diziler
Kanal/Platform: Netflix
IMDB Puanı: 5.8
Türler: Romantik, Bilim Kurgu
Yayınlanmış Sezon Sayısı: 1
Bölüm Sayısı: 8
Yayın Yılı: 2019

Ruh eşinizi arayarak yaşayacağınız hayal kırıklarınızı artık bir kenara bırakın zira artık ruh eşiniz sizin ayağınıza gelecek. Osmosis dizisi ömrünüzü kim ile geçirmek istediğinizi sizin yerinize geliştirilmiş bir implanta bırakmanız konusunda sizi teşvik edecek bir dizidir.

Düşünsenize kalp kırıklığı yaşama ihtimaliniz olmadan ya da aldatılma şüphesi yaşamadan dünya üzerinde size en uygun adayı bulmayı amaçlayan iki kardeş ve bu amaç için kurulmuş bir şirket ile insanların dış görünüşleri ve diğer engelleyici faktörleri bir kenara bırakmayı sağlayan bir implant ile sizin için en uygun kişiyi bulacakları iddaası ile yola çıkmaktalar.

Osmosis insanı insan yapan faktörlere karşı bir duruş sergileme açısından ele alındığında benzerlerine pek rastlanmayan bir kurguya sahip diziler arasında yer alıyor. Kurgu açısından incelendiğinde dizi programa dâhil olan deneklerin sosyal becerileri ve ilişki kurmadaki başarısızlıklarını göz önüne alarak kendileri için en uygun adayları bularak eşleştirmekte böylelikle ruh eşinizi bulmanızı sağlamaktadır.

Ancak bu eşleşmeler sonrasında yaşadığınız ilişkinin ne kadarını gerçek aşk duyguları ile yaşadığınızı ne kadarını ise program sebebi ile yaşadığınızı sorgulamanıza neden olan öğeler içermektedir.

Ayrıca programın bir açık kısmı da tüm duygularınızın bir veri tabanı içerisinde toplanması sebebi ile size ait anıların açık hale gelmesine sebep olması sebebi ile bir kesimin bu programı protesto etmesi gibi öğeleri içerisinde barındıran bir dizi yapılmış.

Yabancı dizilerin geneline bakıldığında özgün yapımlar olmaları, kaliteli çekimleri gibi nedenlerden dolayı daha çok tercih edilir olmaları ve sosyal platformlarda reklamsız bir şekilde izlenmeleri sebebi ile daha çok tercih edilmekteler.

Yeni çıkan yabancı filmler hem konularının birbirinden farklı olması hem de gerek oyunculuklar gerek görsel efektler ve senaryoları ile izlenme açısından çok tercih edilecekler gibi görünmekteler.